NAŠE BAŘINKA JE ASI NEJSTARŠÍ SKAUTSKÁ CHALUPA

(by Dazul, 2015)

Tato informace není 100% ověřená, ale podle dostupných informací, není žádná dřevěnice v majetku českých skautů, starší než Bařinka.

Valašská dřevěnica, vysoko v horách, kousek od státní hranice se Slovenskem, byla postavená asi mezi lety 1885-86. Je tedy stará bezmála 130 let.

„…. chalupa byla obydlena asi do r. 1975. U chalupy byla louka, chovala se tam kráva i koza, chlívek, na půdu se chodilo venkovním schodištěm. Za chalupou na svahu byla studánka. …“ (svědectví Jaroslava Havrlanta st.)

Skauti ji pro své aktivity získali v roce 1993, prostřednictvím Nadace FONS. V roce 2003 byla definitivně převedena do majetku vsetínských skautů.

Opravné stavební práce na zpustlé dřevěnici započaly díky skautům už v roce 1993 – podzimní přestavbou kamen a osazením okenních rámů, čímž se chalupa stala zamykatelnou a tím i (částečně) obyvatelnou. Následovalo natírání střechy a … spousta dalších prací, která snad ani nemá smysl vyjmenovávat. Nutno podotknout, že na Bařinku prakticky nevede sjízdná cesta, tudíž i veškerý materiál zde musel být vynesen na zádech vsetínských skautů. Mnozí z nich znají kilometrový „bařinkovský“ kopec doslova kámen po kameni

Zkrátím to – o Bařince vznikly písničky, filmy, premiéru tu mělo spoustu originálních akcí, uskutečnilo se zde tisíce nezapomenutelných setkání, … Úžasné místo s úžasným GENIUS LOCI.

Správce chalupy Bařinka od 1. 1. 2011

Ladislav Mikuš - 777 859 778, barinka@skauti.cz

Bařinku je možno rezervovat na kterýkoliv den devět měsíců dopředu - viz "rezervace" na tomto webu

Informace pro návštěvníky Bařinky

Majitel:

Junák - český skaut, středisko Vsetín, z. s.

Kapacita:

cca 20 osob

Popis cesty:

Vlakem – Velké Karlovice (konečná), odtud pěšky po silnici, směrem na Slovensko, cca 5 km k hotelu Razula (zdevastovaný panelák vpravo) nebo busem na tutéž zastávku - VK, Razula.

Autobusem – VK, roz. Soláň, přestoupit (pokud je přípoj) a dojet na VK, Razula.

U Razuly se dát údolím vpravo mezi chalupami, po 500m nalevo chalupy končí, vpravo u transformátoru přejít přes kládový most bez zábradlí – směr strom označený bílým křížem. Lesem po pěšině prudce do kopce asi 800m až na louku s chalupou.

Nevratná záloha:

500,- Kč, platí se předem (v případě zjištěných závad se odečtou náklady na jejich odstranění), při neuskutečněném pobytu je storno poplatek 500 Kč (lze se předem dohodnout na náhradním termínu)

Vybavení chalupy:

matrace, vlněné deky, kuchyňské nádobí, sekera, pila, petrolej, petrolejky, propanbutanový vařič, hadr na zem

Příplatky:

za stornování rezervovaného pobytu 500,-Kč

Termíny:

Bařinku je možno rezervovat na kterýkoliv den devět měsíců dopředu - viz "rezervace" na tomto webu

S sebou nezapomeňte:

přezůvky, velký igelitový pytel na odpadky, baterka na cestu, hadr + utěrka na nádobí