6. OS Kateřinice

Proč jsme vznikli

Nazrál čas a přirozeným vývojem se začátkem roku 2006 vyčlenil ze ŠESTKY (6.K oddíl střediska 723.01 Vsetín) a jejich starších (zpravidla už neregistrovaných) členů samostatný oldskautský klub. Tato skutečnost byla oznámena na střediskové radě 8. ledna 2006.

V devátem roce existence skautského oddílu ŠESTKA se tak snad pomalu ale jistě začala zase trochu více naplňovat dlouhodobá vize, se kterou ŠESTKA vznikla: založit funkční oddíl, živé společenství od vlčat po oldskauty, udržovat velmi pestrou, bohatou činnost a postavit si vlastní srub.

Pod pojmem “oldskaut” si mnohý člen našeho střediska napoprve vybaví naše čilé oldskauty – Luňáka, Tana … (nezapíráme, že jsou nám velkou inspirací svojí neskutečnou vitalitou). Těm znalejším členům ŠESTKY se možná napodruhé vybaví Roman, Pajtáš, Jitmelka, … kteří patří mezi naši střediskovou oldskautskou omladinu. No a nyní přichází totální benjamínci – oldskauti, kteří se pravděpodobně z největší části budou rekrutovat z odrostlých členů ŠESTKY, jejich partnerů a kamarádů. Je faktem, že jsme dokonce pod věkovým průměrem 2.OS Blackbirds (hoši z bývalého 2.Ch).

Nastal čas, abychom dali pojmu Oldskaut nejen v ŠESTCE ten správný význam. V 6.OS klubu se sešla parta, která má podvědomě chuť pokračovat v čemsi podobném, jako tomu u nich ještě před pár lety bylo když byli pravověrnými členy ŠESTKY. Vzletně bych to mohl formulovat jako oblíbené kliše – “pokračování ve skautingu jako celoživotní cestě a životnímu stylu”. Budu trochu méně vzletný a použiju citaci Janky Pfeifferové “… pokračovat v každém věku, hledat pro každé údobí života přiměřené naplnění”.

A co má vlastně 6.OS v plánu? V podstatě to co doposud jeho členové dělali – když klub neexistoval. Udržet dobrou partu a pomáhat dle svých možností a schopností tam, kde je toho třeba. Kecka s vlčatama a světluškama, Dazul Březiny (DBCB), Miris správcování o oddílový materiál a střediskovou základnu Bařinka, Anita vždycky organizovala Parawesterniádu, Klíště zajišťovala bufet při Countrybálu, … prostě každý, kdo může a chce, pomáhá v oddíle jak uzná za vhodné – nárazově či celoročně. Vše se počítá 🙂 Počítáme s tím, že se časem vytříbí akce, které bude 6.OS pořádat tradičně a bude je zajišťovat po vzájemné dohodě s vedením oddílu i pro ŠESTKU – třeba Silvestr 🙂

Velmi stručně úvodem (psáno v roce 2006)

Klub je velmi mladý – vznikl začátkem roku 2006 z bývalých aktivních členů, rádců a vůdců 6.koedukovaného oddílu Junáka z Kateřinic – ŠESTKY.

Klub je velmi malý – sdružuje 11 členů. Ale jak se u nás na valašsku říká: „Dobrého pomálu“ 🙂

Klub je velmi neformální – většina akcí vzniká spontánně. Přesto se většina z nás vídá velmi často 🙂

Klub je velmi aktivní – většina členů klubu aktivně pomáhá při zajišťování akcí ŠESTKY a činnosti střediska Vsetín (revizní komise, vedení střediska, vedení účetnictví, správcovství střediskové základny, řízení projektu DBCB, …)

Web: http://oldskauti.cz/