Betlémské světlo 2023

Betlémské světlo opět rozzářilo Valašsko. Skauti a skautky z našeho střediska jej přivezli na Vsetín v sobotu 16. 12. v dopoledních hodinách. Odpoledne pokračoval rozvoz vlakem směr Velké Karlovice.

Současná tradice rozvozu Betlémského světla je již v široké veřejnosti dobře známá. Jak to ale začalo? A proč to vůbec děláme? Novodobé tradici tak, jak ji známe dnes, přecházely tři důležité události.

Na začátku všeho je legenda o vojákovi, který se roku 1099 vydával na Křížovou výpravu do Svaté země. Slíbil, že pokud se vrátí zpět živ a zdráv, donese do své rodné Itálie plamínek až z Betlémské baziliky. Podle legendy to trvalo téměř 3 léta, ale nakonec skutečně dorazil před brány svého rodného města nesoucí v dlani svíčku s mihotavým plamínkem. Přísahal, že skutečně pochází až z Betléma. Na své cestě ho chránil před deštěm a sněhem i přes to, že byl na pokraji svých sil. A tak věčné Betlémské světlo vzplálo i v italském kostele.

Druhý pilíř představuje rakouská umělkyně českého původu, která vždy s láskou vzpomínala na své dětství strávené v Plané u Tachova, kdy si děti po společném zpěvu koled odnášely do svých domovů světlo „od Ježíška“ z vánočního stromečku u kostela. Právě ona dala vznik novodobé tradici s názvem „Světlo ve tmě“, která má také charitativní podtext.

Třetí důležitou události bylo rozhodnutí vedoucího vídeňských skautů, který rozvozem a distribucí světýlka pověřil právě skauty. Do České republiky dorazilo Betlémské světlo poprvé v roce 1989. Dnes je již tato tradice rozšířena do více než 25 zemí světa. A kam všude se plamínek Betlémského světla dostane? Mimo naši republiku například do Švédska, Francie, Španělska, Kanady, USA či na Island.

Betlémské světlo je plamínkem míru, naděje a pro mnohé je jedním ze symbolů Vánoc. Každý rok v předvánočním čase se vydává na svou pouť z Betléma napříč celým světem. Plamínek je vyzvednut z jeskyně pod betlémskou bazilikou a přepraven letecky až do Rakouska, kde je světýlko při tradičním ceremoniálu předáno delegacím skautů. Ti jej následně doprovázejí na jeho cestě do všech koutů světa. Slavností ceremoniál letos proběhlo v Linci 9. 12. Českou republiku zde již tradičně zastupuje delegace brněnských skautů, kteří světýlko dopraví až do katedrály svatého Petra a Pavla. Tady plamínek setrvá celý týden a následně vyráží na svou pouť po České republice v doprovodu stovek skautských dobrovolníků.

Pro Betlémské světlo vyráží každoročně skauti a skautky z našeho střediska do Hranic na Moravě.  Zde jej přebírají od skautů brněnských a pokračují vlakem Os 3213 až na Vsetín. Tento vlak zastavuje postupně v každé zastávce a naši dobrovolníci rozdávají plamínek světla všem zájemcům, kteří na něj vždy čekají a netrpělivě vyhlížejí příjezd toho správného vlaku. V odpoledních hodinách téhož dne pak probíhá rozvoz vlakem směr Velké Karlovice.

Chceš se dozvědět více o historii této tradice nebo prostudovat detailní plán rozvozu? Tak se podívej na oficální stránku Betlémského světla nebo na naše krátké video.

Betlémské světlo je pro mnohé neodmyslitelnou součástí vánoční atmosféry. A kam si pro svůj plamínek můžete v předvánočním čase přijít?

• Vsetín 23. 12. 17:00-18:00, Dolní náměstí v rámci tradiční akce zpívání koled se Vsacanem
  • Dušná 23. 12. 17:00-18:00, turistický přístřešek „u buku“
  • Hovězí 23. 12. 17:00-18:00, na náves
  • Nový Hrozenkov 24. 12. 10:00-13:00, u kostela
  • Karolinka 24. 12. 8:30-9:30, u kostela
  • Velké Karlovice 24. 12. 9:00-10:30, u kostela
  • Ratiboř 23. 12. 16:00-17:00, u Betléma (OÚ)
  • Kateřinice 23. 12. 16:00-17:00, u Betléma (OÚ)

Těšíme se na Vás a přejeme krásné svátky!